Galata köprüsü üzerinde, yayalar ve araçlardan ücret alan, geçiş müruriyesi. 191…

Galata köprüsü üzerinde, yayalar ve araçlardan ücret alan, geçiş müruriyesi. 1910‘lar. İstanbul. 1930’da ücret alımı kaldırılmış.
🇹🇷
Müruriyeciler kimdir?
Geçenlerden köprü parasını toplamak için Köprü`nün iki başını tutmuş olan, iri yarı Belediye görevlileri… Üzerle­rinde, topladıkları kuruşları Şeytan`a uyup da kendi ceple­rine atmamaları için, cepsiz uzun iş gömlekleri olurmuş. Boyunlarında da, aldıkları kuruşları içine atmaları için kayışla asılı sarı madenden kumbara benzeri birer kutu…Köprü parasını kutuya atma­yanı ölseler Köprü`ye bırakmazlarmış!
👇
Köprüyü kullanmak istemezseniz “Beş kuruşa” kayıkla geçilirdi.

Binenlerin sayısı dört kişi olunca kayıkçı ipini çözerek kayığı iskeleden ayırır, sonra da avuçlarına şöyle bir tükürüp o hantal ve ağır kürekle­rin topuzuna yapışıverirdi. Binenlerin karşıya geçiş ücreti olan 5 kuruşu kayıkçı topla­maz, herkes kayığın orta yer­deki oturak tahtasının üstüne kendi bırakırdı. Bozuk beş ku­ruşu olmayanlar on ya da yir­mi beş kuruş koyar, paranın üstünü yine oturak tahtasının üstünden kendileri alırlardı. Kayıkçı da, gözleri ortadaki bu parada, kürekleri ağır ağır çekmeye devam ederdi.
👇
Nuri Bey bastırmış “mürurıyeci”ye kuruşu tarihe geçmiş…
Köprü ücretinin kaldıracağı gün çoluk, çocuk #Eminönü`nde para vermemek için, sabırsızlıkla gecenin saat tam 24.00`ünde geçiş parasının kalkmasını beklerken, Nuri Bey bastırmış “#mürurıyeci”ye kuruşu, göğsünü gere gere geçmiş Köprü`den karşıya, Karaköy tarafına… #Çarşıkapı’lı Nuri Bey… Bastırdığı para topu topu bir kuruşmuş ama, bu parayı ver­mekle Galata Köprüsü`nün tarihine geçmeyi başarmış. Yoksa, koca İstanbul`da kim bilecek kundura imalatçısı #Nuri Bey`i!
🇹🇷
#tarihifotograflarturkiye #istanbul #galata #galataköprüsü #eskiistanbul #osmanlı #1910