in ,

Resne Fotoğrafhanesi, Rahmizade Behaeddin Bediz’in İstanbul’da açtğı ilk stüdyos…

Resne Fotoğrafhanesi, Rahmizade Behaeddin Bediz’in İstanbul’da açtğı ilk stüdyosunun önü. (Kendisi de en sağdakidir) 1918 İstanbul

Rahmizade Bâhâeddin (Soyadı Kanunu sonrasında Bahaettin Rahmi Bediz), fotoğraf tarihçilerinin pek çoğuna göre ilk Türk Müslüman fotoğrafçıdır. Çektiği fotoğrafların, özellikle portrelerin, dönemi için belge oluşturan nitelikleri ve kalitelerinin sanatsal derinliği de göz önüne alındığında, Türkiye’de fotoğrafçılık sanatının da öncüleri arasındadır. Fotoğrafları günümüzde, sadece Türkiye’de değil, Girit’te de çağına ait referanslar olarak değerlendirilmektedir.

ismini Resneli Niyazi’ye olan hayranlığından dolayı verdiği Resne Fotoğrafhanesini açmıştır.

Türk fotoğrafçılık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen #Resne Fotoğrafhanesi, tamamı gayrimüslim olan Pera Caddesi (#Beyoğlu) fotoğrafçıları ile yan yana değil, tarihi yarımada tarafında Babıali Caddesi, numara 15’te (daha sonra 59 numara) kurulmuş ve onlarla bu adresten rekabet etmiştir. Rahmizade Bahaeddin bu stüdyonun ardından #Üsküdar ve #Bahçekapı’da da birer şube açmış, kısa zamanda büyük üne kavuşmuştur. Hem Resne Fotoğrafhanesi döneminde hem de öncesinde ve sonrasında, genç fotoğrafçılık ustalarının yetiştirilmesinde de büyük rol oynamıştır.

#Bahaeddin Bediz, 1935’te #Ankara’ya taşınarak “Otopus” fotoğraf stüdyosunu açmış, 1937’de Türk Tarih Kurumu fotoğraf departmanının yöneticiliğine tayin edilmiştir. 1951’de İstanbul’da vefat etmiştir.

Oğullarından #Pertev Bediz Kanada jeofizik sektörünün öncü isimlerinden biri olmuştur.
🇹🇷
#tarihifotograflarturkiye #istanbul #fotoğrafçılık #pera

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

. OSMANLI’NIN HARPLERİ MÜSLÜMANLARA KARŞI DEĞİLDİ Çelebi Sultan Mehmed, Osmanlı…

Aynzeliha, Balıklıgöl, Şanlıurfa 1936 ve günümüzden bir fotoğraf. Halil-ür Rahm…