in

Viyana Kuşatması Sonrasındaki Bozgun

Viyana Kuşatması Sonrasındaki Bozgun

Viyana Kuşatması sonrasındaki bozgun sırasında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa‘nın otağını yağma eden ve değerli çadırını ele geçiren Leh Kralı Sobieski, eşi Mari Kazmir’e yazdığı mektupta çadırda gördüklerini şöyle anlatıyor:

“Sadrazamın çadırındaki değerli takıları anlatamam. Yağmadan payıma düşenleri saymakla bitiremedim. Bir elmas kemer, iki elmas saat, çok değerli dört-beş kılıç. Beş tane yakut mink ve incilerle süslenmiş tirkeşler, yorganlar, halılar, binlerce ufak tefek eşya, dünyanın en değerli samur kürkleri. Askerler birçok değerli elmas kemer elde ettiler. Som altından bir çekmece vardı ki içinde gizemli resimlerle süslü ve parşömen kağıdı kalınlığında üç altın sayfa bulunuyordu.

Büyük hazineye gelince; bunun ne olduğu belli değil. Sadrazam çadırlarına önce girdim ve orada hazinenin yağma edildiğini gösteren bir belirti göremedim. Bu durumda hazine ya Osmanlı askerlerine dağıtılmış, ya orduyla birlikte getirilmemiş ya da savaş öncesi cephe gerisine gönderilerek güvence altına alınmıştır.”

Viyana Kuşatması Sonrasındaki Bozgun, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın idamına sebep olmuş, bu savaş sonucunda Osmanlının gerileme devrine girdiği kabul edilmektedir.

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0
Yirmisekiz Çelebi Mehmed Efendi

Yirmisekiz Çelebi Mehmed Efendi

Kınalıada iskelesinde vapur bekleyen insanlar. (1970'li yılların sonu)

Kınalıada iskelesinde vapur bekleyen insanlar. (1970’li yılların sonu)