Fotoğraflar

ATATÜRK'ÜN SON YILBAŞI GECESİ. Son yıla hasta girdi. Hasta ve sıkıntılı.

ATATÜRK'ÜN
SON YILBAŞI GECESİ.
Son yıla hasta girdi. Hasta ve sıkıntılı.
1938'in son yıl olacağını henüz fark eden yoktu. Sofra eski canlılığını yitirmişti. Genelde çayı tercih ediyor, içkiyi konuklarına ikram ediyordu ve sabahlara kadar süren sofra sohbetleri epeydir yapılmıyordu.

O gün yılbaşıydı. 1937'nin son günü, saat 17.00'de uyandı. Köşkten çıkmadı. Bir ağırlık, aşırı yorgunluk hissediyordu. Gece sofraya davet edilen konukların sayısını çok sınırlı tutmuştu. Kendisi bir "Yalnız Adam"dı ama arkadaşlarının eşleriyle, dostlarıyla, çocuklarıyla, protokolsüz, diledikleri gibi bir yılbaşı geçirmelerini istemişti.

Gecenin davetlileri ise Tevfilk Rüştü Aras, eski başyaveri Cevat Abbas Gürer ve İsmail Hakkı Kavalalı'dan ibaretti. Yattığında saat 05.00 olmuştu.

Bu, yaşamındaki son yılbaşı oldu.
Tatsız… tuzsuz…

Ertesi gün 1 Ocak 1938.
Sadece İsmet İnönü'ye mektup yazdı.

ATATÜRK'ÜN İNÖNÜ'YE MEKTUBU
Çankaya, 1 Ocak 1938
Saat: 23.45
İsmet,
Benim Sevgili Dostum, Kardeşim,
Aziz Evladım!
Dün akşam yeni yıl tebrikini aldım, çok duygulandım. Derhal Başyaverimle, senin hakkındaki sarsılmaz kardeşlik ve arkadaşlık hislerimle tebriklerimi bildirdim.
Bu defa biraz uzunca süren rahatsızlığın, senden ziyade beni üzdü. Fakat bunu takiple anladım ki, bu rahatsızlığının hicbir önemi yoktur, işte bununla avundum ve memnun oldum.

Zaman zaman seni yatağında ziyareti düşündüm: Rahatsız olmandan sakınarak bunu dolaylı yaptım.
Artık iyisin! Yakın olduğum haberler bunu güçlendirmektedir. Tekrar yeni seneyi senin, benim ve Türk milletinin huzur, sükûn ve parlaklıklarla karşılanacağının müjdesi gibi gördüğümü size bildiririm.
Bir an evvel sağlığınızın iadesini, elbet kudretinizin bildiğim tecellesini daima göz önünde tuttuğuma güvenmenizi dilerim.
Derin muhabbetle, sarsilmaz kardeşlik, arkadaşlık hisleriyle gözlerinden öperim.
K. Atatürk.

Bu mektubun altında, İnönü'nün Ozel Kalem Müdüru Vedit Bey'e Atatürk'ün bir notu vardı:

Vedit,
Eskiden de hasta iken nadiren gidebilirdim. Çünkü evdeki bayanları rahatsız etmekten sakınırdım. Yine öyledir. Başka hiçbir şey düşünmesin.
K.Atatürk.

Yeni yıla İnönü ağır bir griple girmişti ve Atatürk can dostunun sağlığıyla yakından ilgileniyordu.

(Kaynak: Orhan Çekiç, SON YIL: 1938)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu