Çolpan Emet Kimdir

Çolpan Emet Kimdir

Savaşçı dizisinin son bölümünde yer verilen Doğu Türkistanlı Çolpan Emet kimdir, gerçekte var mı yoksa sadece dizide bir karakter midir?

Dizi senaryosuna göre, Doğu Türkistan’daki Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye ulaşmaya çalışan kafilenin kurtarılması gerekiyor.

Kafileyi önemli kılan ise kafilede bulunan Çolpan Emet’tir. Diziye göre Çolpan Emet, Çin zulmünü bütün dünyaya duyuracak öncemli belgelere sahiptir.

Şu ana kadar da Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünü dünyaya anlatmaya kendini adamış yaşlı bir adamdır.

Peki, dizideki senaryoda anlatıldığı gibi gerçekte de Çolpan Emet isminde bir Doğu Türkistanlı var mı?

Yaptığımız araştırmalara göre Doğu Türkistan zulmünü dünyaya anlatmaya çalışan çok sayıda Uygur Türkü var; ancak aralarında Çolpan Emet adıyla bilinen birisi yok.

Yani Çolpan Emet karakteri sadece dizi senaryosunda olan bir isimdir.

Dizide, Türkiye’ye gelmek için yola çıkan Doğu Türkistan’lı bir grup soydaşımızdan, haber alınamadığı bilgisi gelir. Çolpan Emet gerçekten var olmasa da, bir karakter olsa da, Doğu Türkistan’ın isimli isimsiz var olan kahramanlarından biri olarak anılacaktır.

İçeriğimizin eklenmesine sebep olan, Çolpan Emet Kimdir sorusuna cevap arayan son dönemin en güzel dizilerinden olan Savaşçı dizisi her Pazar akşamı Fox TV’de yayımlanmaktadır.

Çolpan Emet isimli hayali karakterin kurtarılması ve ülke sınırlarına sokulması ile birlikte bizleri ne tür birşeylerin beklediğini, izleyip hep birlikte göreceğiz.

Savaşçı’nın bu bölümünde göreceğiz.

Bezensin şimdi Türkistan bağı.
Davran halkım artık yeter cevr-ü cefalar.
Bayrağını al, kalbin uyansın,
Kulluk, esaret kâmilen yansın.
Kur yeni devlet düşmanlar ürksün,
Yüce Türkistan ayağa kalksın.
Yayıl yeşer öz vatanının gül bağlarında.

What do you think?