Fatih Sultan Mehmet, özellikle İstanbul’u fethetmesiyle, ve Osmanlı Devleti’nı …

Fatih Sultan Mehmet, özellikle İstanbul'u  fethetmesiyle, ve Osmanlı Devleti'nı ...

Fatih Sultan Mehmet, özellikle İstanbul’u fethetmesiyle, ve Osmanlı Devleti’nı büyük ölçüde genişletme ve fethedilen başkenti İstanbul’u geliştirme yönündeki çok sayıda askeri başarılarından ötürü biliniyor.

İstanbul’un fethinden sonra Sultan Mehmet bundan böyle “Fatih” unvanını kazanmış ve eski Türk ünvani olan “Khaqan” ve Qaysar’ın (Caesar) Roma-Bizans ünvanı da dahil olmak üzere, evrensel egemenlik konusundaki azmini güçlendirmek için ek ünvanlar kullanmıştır.
Sultan Fatih, 49 yaşında, muhtemelen Memluk İmparatorluğuna yönelik olan bir seferin ilk aşamalarında Anadolu’da ordusuyla ordugah kurarken vefat etti. Zehirlendiğine dair önemli kanıtlar var. 30 yıldan uzun bir süre Osmanlı Sultanı olarak hükmetti.

Fatih Sultan Mehmed is known primarily for his multiple military successes, especially for the conquest of Constantinople, and for his impressive role in greatly expanding the Ottoman Sultanate and developing his newly acquired capital city of Istanbul.

After his conquest of Constantinople, Sultan Mehmed henceforth became known by the title “Fatih,” or “the Conqueror,” and also took on additional titles to cement his ambitions of universal sovereignty, including the old Turkish title of “Khaqan” and the Roman-Byzantine title of Qaysar (Caesar). Sultan Fatih passed away at the age of 49 while encamped with his army on the first stages of a campaign in Anatolia, possibly directed against the Mamluk Empire. There is substantial circumstantial evidence that he was poisoned. He ruled over the Ottoman Sultanate for over 30 years.
#osmanliimparatorlugu #ottomanempire #osmanlidevleti #osmanli #ottoman #osmanlıtarihi #ottomanhistory #fatih #fetih1453 #istanbulfatihi #fatihsultanmehmedhan #fatihsultanmehmed #cennetmekan #conqueror #kelimetullah #hanedanıaliosman #devletialiyyeiosmaniyye #hzMuhammed #islam #islamiyet #Quran #Kuranikerim #Allahcc #3mayıs #mayıs #çarşamba

What do you think?