Fotoğraflar

TURGUT ÖZAKMAN'IN " ŞU ÇILGIN TÜRKLER " isimli eserinde konu et

TURGUT ÖZAKMAN'IN " ŞU ÇILGIN TÜRKLER " isimli eserinde konu ettiği, Şehâdetiyle Salih Bozok'u ağlatan Kayserili komutan ;

ŞEHİT MİRALAY MEHMET NAZIM BEY.

"Yunan Büyük Taarruzu başladıktan sonra 15 Temmuz günü Yarbay Nâzım, Binbaşı Selahattin ,Yüzbaşı Faruk Emir subayı Nimet ve bazı kârargah subayları, atlarıyla birlikte 40. Alayın mevzileneceği Yumruçal'a hareket ettiler.
Komutanlar bölgeyi incelerken , Türk askerlerini görüp ağaçlıkların arasına saklanmış Yunan müfrezesinin makineli tüfeği atışa başladı. Kuşlar korku içinde uçuştular. Yarbay Nâzım elinden ve göğsünden yaralanıp yere düştü. ..
Nâzım Bey'in Emir Çavuşu Eyüp, genç komutanını kaldırıp atına bindirdi .Nâzım Bey'in kara gözlü atı da peşlerine düştü. Eyup bir yandan atını uçuruyor, bir yandan da "Sakın ölme kumandanım, kurban olayım dayan " diye dua ediyordu .
Peşlerinde koşan beyaz atıyla birlikte Tümen kârargahına getirilen Nâzım Bey'in durumu ağırdı. Tepeyi tutup tutmadıklarını sorduktan sonra son nefesini verdi .
Nâzım Bey'in cenazesini aceleyle hazırlanan trenle Eskişehir 'e sevk ettiler.
Nâzım Bey'in beyaz atı trenin yanında, Nâzım Bey'in bulunduğu vagonun yanında koşmaya başladı. Arazi, trenin yanında koşmayı engelleyince, at bir süre trenden uzağa düşüyor, yol elverince yeniden Nâzım Bey'in vagonun yanında beliriyordu.

Acı haberi Mustafa Kemal'e Salih Bey ulaştırdı :
-Fevzi Paşa telefon etti ,4.Tumen kârargah kadrosu felakete uğramış. Kurmay başkanı, Binbaşı Şerafettin Bey yaralı esir düşmüş. Çoğu şehit olmuş efendim.
Mustafa Kemal korkarak sordu :
-Nâzım?
Salih Bozok ağlamaya başladı. .

Sedyeyle Eskişehir'deki hastaneye getirilen Nâzım Bey'in üzerine büyük bir Türk bayrağı örtülmüştü.

Beyaz at, karşıdaki boş alanda ,gözlerini ümitle hastaneye dikmiş, bekliyordu .Ne yem yiyor ,ne kimseyi yanına yaklaştırıyordu.

Nâzım Bey'in cenazesi akşam Ankara treniyle yolcu edilecek ,beyaz atını bir daha gören olmayacaktı. .."

Not :Yarbay rütbesiyle şehit olan Nâzım Bey' e TBMM kararıyla Albay rütbesi verilecektir .(A.P).
O dönemde Kayseri Milletvekili olan Sabit Bey (GÖZÜGEÇGEL) 'Mecliste yaptığı bir konuşmada, Nâzım Bey'in annesine maaş bağlanmasını istiyor.
Bu durumda ,Nâzım Bey'in henüz evlenmeye vakit bulamadığını, bekar olarak şehit düştüğünü anlıyoruz

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu