Sure-i Hümâyûn Hacı Alayı Mekke yolunda, 1800’lü yılların başında, Devlet-i Aliy…

Sure-i Hümâyûn Hacı Alayı Mekke yolunda, 1800'lü yılların başında, Devlet-i Aliy...

Sure-i Hümâyûn Hacı Alayı Mekke yolunda, 1800’lü yılların başında, Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye. Bu zarif resimde hangi detaylar ilginizi çekiyor?
Yüzyıllar boyu Müslüman dünyanın lideri olan Osmanlılar, İslam’ın en kutsal illerinden olan Mekke, Medine ve Kudüs’ü savunmak için elinden gelenin en iyisini yapıyorlardı. Bunların arasında Kahire, Şam ve Bağdat hac yollarını güvenli kılmak için kaleler ve savunma yapıları da vardı. Surre-i Hümâyûn Alayı Hacı karavanı, Osmanlı Devleti’nin önemli bir işlevi idi; çünkü İstanbul’dan Hac’a hacılara para yardımı ve hediye götürecekti.

The Surre-i Hümâyûn Alayı Hajj caravan route to Makkah, early 1800’s, Ottoman Empire. What details do you notice in this exquisite painting?

As leaders of the Muslim world for many centuries, the Ottomans did their utmost to defend Islam’s holiest cities of Makkah, Medina, and Jerusalem, a role that included building forts and defenses to upgrade the Hajj routes, the three most important of which led from Cairo, Damascus and Baghdad. The Surre-i Hümâyûn Alayı Hajj caravan was an important function of the Ottoman State, as it would carry financial aid and gifts from Istanbul to the Hajji pilgrims.
HAYIRLI CUMALAR.
#osmanliimparatorlugu #ottomanempire #osmanlidevleti #osmanli #ottoman #hac #surrealayı #medine #medina #islam #islamiyet #quran #kuranikerim #mecca #mekke #kabe #kaaba #kudüs #kahire #şam #bagdat #hzMuhammed #Allahcc #ravzaimutahhara #mayıs #perşembe #goodnight #iyigeceler #HayırlıCumalar #cumanızmubarekolsun

What do you think?